הנחיות משרד התחבורה למוסכים ולשמאים  |  הבדיקות המבוצעות לפי תקנה 309  |  פסיקות בנושא ירידת ערך הרכב  |  דגשים ביישור שלדת רכב  |  הנחיות משרד התחבורה לתיקון שלדת מרכב  |  שחיקת הצמיג וכוון זוויות ההיגוי  |  זוויות ההיגוי ברכב  |  בדיקה ויישור של שלדת הרכב  |  
יישור שלדות ברכב המודרני
יום עיון מיוחד במוסך הנטר בחיפה
 
דגמי הרכב החדשים מתוכננים ונבנים בצורה מדוייקת מאוד. לכל רכיב ורכיב יש חשיבות, וכל החלקים חייבים לפעול בצורה אינטגרטיבית מלאה על מנת שהרכב ייסע כהלכה על הכביש.
הבעיה מתחילה בעת שהרכב נפגע בתאונה, והאיזון העדין שקיים בין כל החלקים מופר. כל זמן שמדובר בחלק 'חיצוני' הבעיה היא פחות חמורה, כשהיא באה לידי ביטוי במראה הויזואלי או בהשפעה על נוחות הנסיעה. אולם מנגד, כשמדובר בשלדת הרכב, העניינים מסתבכים.
במקרה זה הפגיעה אינה גלויה לעין הנהג, ולעיתים גם לא לזו של שמאי הרכב שבה לבדוק את הרכב ולאשר בתום העבודה את תיקונו. נקדים ונאמר שפגיעה בשלדת הרכב עלולה להוות סיכון בטיחותי חמור לנוסעי הרכב. השילוב שקיים ברכב המודרני בין מהירויות גבוהות, פניות חדות ובלימות פתע , ביחד עם חיישנים שעלולים לספק אינפורמציה שגויה, כל אלה עשוי לגרום להתנהגות בלתי צפויה של הרכב, ואף לאובדן השליטה של הנהג ברכב. במילים אחרות: שלדה עקומה יכולה לגרום להיגוי 'לא צפוי', לבלימה מסוכנת, ואף להתהפכות הרכב.
מכיוון שכך, חשוב מאוד לוודא ששלדת הרכב יושרה כהלכה לאחר תיקון התאונה, כשפעולות הבדיקה והיישור חייבות להיעשות באמצעות מערכות ממוחשבות - תוך השוואה לנתוני יצרן הרכב.

שלדת הרכב: להגיע קרוב לנתוני היצרן
יצרן הרכב מספק לנקודות הנמצאות בשלדת הרכב נתוני מיקום, כשלכל נקודה ונקודה יש מיקום בציר האורך, הרוחב והגובה. מטרת יישור השלדה היא להגיע קרוב ככל האפשר לנתוני היצרן, בכל הנקודות, וזאת בכדי להבטיח את בטיחות הנסיעה.
 
מערכת ליישור ובדיקת השלדה
 
המצב הנוכחי בישראל בנושא הבדיקה ויישור השלדות מדדה אי שם מאחור, הרחק מהרמה הטכנולוגית שנהוגה באירופה. שיטות הבדיקה של השמאי היו ונותרו כפי שהיו לפני 20 שנה, כלומר שהשמאי אינו מנצל את הטכנולוגיה הזמינה לצורך בדיקה מדויקת של הנזק שנקבע לרכב.
המשמעות היא שהשמאי שבודק את הרכב ניזון ממראה עיניים בלבד, ולעיתים נעזר בבדיקה פשוטה נוספת לצורך אימות, אולם הללו אינם מספיקים וזאת משום שהפגיעה אינה תמיד גלויה לעין. גם מדידה באמצעים מכניים (מטר, סרגל עוקצים, הורדת אנכים וכו') אינה תמיד מדויקת, מה גם שלרוב היא אינה אפשרית בתנאי המקום (עקב מגבלות פיזיות, היעדר מכשור וכו').
 
בדיקה ויישור של שלדת הרכב

במוסך הנטר יש מתקן בדיקה ייחודי
לבדיקה ויישור של שלדת הרכב.

הבדיקה מבוצעת באמצעות מערכת לייזר ממוחשבת שבאמצעותה נבדקות מידות השלדה ברכב, תוך השוואה של כל נקודה ונקודה להוראות היצרן.

מאגר הנתונים הממוחשב כולל את כל
דגמי הרכב ומתעדכן כל הזמן!

יישור השלדה מבוצע באמצעות מערכת בוכנות
רבת-עוצמה, בשילוב עם המערכת הממוחשבת,
וזאת עד ליישור שלדת הרכב.

לפרטים: מוסך הנטר טל: 04-8419656

 


 
יום עיון מיוחד לשמאים ולבעלי מוסכים
 
במוסך הנטר שנמצא במבואות העיר חיפה החליטו לשנות את הסטנדרטים שקשורים לבדיקת ותיקון כלי הרכב. לצורך כך, בעלי המוסך הביאו מומחים מחברת  CAR-O-LINERמשבדיה, וזאת על מנת שהללו יציגו לשמאי הרכב המקומיים, לבעלי מוסכים וכן לאנשי מקצוע נוספים בענף כיצד ניתן לבדוק ולתקן את כלי הרכב המודרניים ברמה השונה לחלוטין מזו הנהוגה כיום בשוק הישראלי.
בניגוד למצב בארץ, תיקון התאונות במדינות מערב אירופה נעשה ברמה הגבוהה משמעותית מזו הנהוגה בישראל. תיקון התאונה מתחיל אומנם בחוות הדעת של השמאי, אולם זו נקבעת רק לאחר שנעשית בדיקת שלדה באמצעות מערכת לייזר ממוחשבת, ובהשוואה לנתוני היצרן. עלות התיקון נקבעת בהתאם לגודל העיוות או הכיפוף, כאשר גם במקרה זה מסייעת הדמיה ממוחשבת 'שממפה' את העיוות - ולפיה נקבע התשלום שיינתן למוסך המתקן. הפעולה הזאת חשובה מאוד במספר מישורים. הראשון שבהם הוא 'כימות' הפגיעה בשלדה ומאפייניה, השני הוא בסיוע לשמאי בזיהוי החלקים אותם יש לישר או להחליף, והשלישי הוא בתכנון וביצוע של פעולת התיקון האיכותית שאמורה להחזיר את הרכב במצב בטוח לכביש. איש המקצוע במוסך יכול להעביר לשמאי את כל המידע הזה במייל, בצרוף הדיאגנוזה הממוחשבת הראשונית (לפני התיקון), ואף בצרוף של תמונות שנעשו לאזור הפגיעה רכב. בדרך זו השמאי יכול לאשר מיידית את העבודה, ממשרדו הממוזג, תוך חיסכון ניכר בזמן, בנסיעות ובהוצאות כספיות.
אנשי CAR-O-LINER מציינים שכל ניסיון להונות את המערכת הממוחשבת נתקל מייד בחסימה. המחשב בודק כל נקודה (ציר אורך, רוחב וגובה) 3 פעמים בשניה, ונסיון אנושי 'לשחק' עם המדידה לא יצליח. גם 'שינויים' אחרים הקשורים להחלפת מספר רכב, תאריך הבדיקה, שינוי בדיקות קודמות וכו' – הללו לא יצלחו ותהליך העבודה יחסם.
 
פעולת היישור – עבודה עם ציוד ייעודי – בתמיכה ממוחשבת
 
פחח טוב, ויהיה בעל מקצוע מיומן ככל שיהיה, לא יכול להוציא תחת ידיו רכב 'ישר' לחלוטין, שמידותיו תואמות להוראות היצרן, וזאת לאחר שהרכב תוקן לאחר תאונה קשה. העיגון של הרכב חייב להיות בנקודות המיועדות לכך, עם תפסנים וחבקים ייעודיים (בהתאם להנחיות יצרן הרכב הספציפי), וכך גם האביזרים המשמשים ליישור שלדת הרכב. תמו הימים בהם מבצעים את המתיחה באמצעות קשירה לעמוד או לנקודות עיגון שנוצקו ברצפת המוסך, כשאיכות היישור ודיוקו הם בעיקר פרי עבודה ועבודה-חוזרת, בשיטת 'מצליח'.
בנקודה זו באות לעזרת איש המקצוע מיטב מערכות הממוחשבות וציוד העזר הנלווה. הריתום של הרכב נעשה בהתאם להוראות היצרן, בנקודות שתוכננו לכך ועם כלים שפותחו אך ורק למשימה זו. אמנון, מנהל מוסך מוקד-הרכב, טוען שהמערכת הממוחשבת מסייעת במידע רב, עם הסבר טכני, תאור הפעולה שצריכה להתבצע ואף מציגה תמונות של הנקודות עצמן (בכדי להקל על מלאכת הזיהוי ומהירות העבודה). גם הציוד הנלווה, שנרכש ע"י המוסך, משמש רבות לביצוע עבודה 'נקיה', כלומר עבודה שאינה מותירה את חותמה על חלקי הרכב והמרכב.
בנקודה זו כבר נדרשת המיומנות המקצועית של איש המוסך, אלא שהאחרונה מגובה כל הזמן בסיוע של מחשב. בתום כל שלב מתבצעת בדיקה ממוחשבת, ותהליך היישור ממשיך - עד שמגיעים למצב שבו מידות הרכב תואמות להוראות היצרן, עם סטיות 'מקובלות'. אנשי CAR-O-LINER טוענים שבאירופה מקובלת סטייה של עד 2 מילימטר לכל מטר, אם החמרה והקפדה מיוחדת על אזור המתלים הקדמיים והאחוריים. המשמעות היא שנדרשת מערכת יקרה שנדרשת על מנת שניתן יהיה להגיע לרמת דיוק שכזו, וזאת ביחד עם איש מקצוע מיומן.
 
בדיקה ואישור בתום העבודה
 
לשמאי ולבעל המוסך יש עפ"י החוק אחריות כוללת לתיקון הרכב. במקרה של פגיעה ברכב באזור שבין שני הסרנים (הווה אומר בין הגלגלים הקדמיים לאחוריים) השמאי והמוסך אף נדרשים להמציא אישור של מכון בדיקה, בהתאם לתקנה 309. בהתאם להוראות החוק חלה חובה לבצע בדיקת שלדה, אלא שחלק מהשמאים ובעלי המוסכים מתעלמים מכך. בכך הם מסכנים הן את עצמם (בכך שהם עוברים על החוק) ובעיקר את בעלי הרכבים שעשויים להשתמש ברכב לא בטיחותי לאחר מכן.
חשוב להדגיש שבתום תהליך בדיקת השלדה , ובהמשך לסדרת הבדיקות הנדרשות ע"י משרד התחבורה, הרכב עובר גם בדיקה וכוון של מערכת המתלים וההיגוי ('כוון פרונט'). על משימה זו אמון תאופיק, בעליו של מוסך הנטר. מדובר במערכת ממוחשבת נפרדת לחלוטין שבה אגורים נתוני זוויות ההיגוי של כל דגמי הרכב (כולל החדשים שבהם), ובו מתבצעת בדיקה שמטרתה לוודא שכל גלגלי הרכב 'יושבים על הכביש' בדיוק בהתאם להנחיות יצרן הרכב. הכוונה היא לזוויות של כל גלגל וגלגל, וכן להתאמה היחסית שבין הגלגל האינדיבידואלי לשאר גלגלי הרכב. כאן חושפים האם אחד מרכיבי המתלה או מרכיבי ההיגוי נפגע בתאונה, ונעשות כל הפעולות הדרושות (החלפה, יישור, או כוון )על מנת שכל נתוני הרכב יהיו בטווח שקבע היצרן, לדגם הספציפי.
לאחר מכן מבוצעת בדיקה ממוחשבת נוספת, הפעם של מערכת הבלמים. במוסך הנטר רכשו מערכת ממוחשבת של 'בוש', והיא מסייעת בזיהוי כל בעיה שקיימת במערכת הבלימה. המערכת מתוכנתת בהתאם לדרישות שנקבעו ע"י משרד התחבורה (במקביל לתקינה האירופאית).
בתום הבדיקות הממוחשבות מתחילה הבדיקה הסופית.
 
חשוב מאוד שהבדיקה תתבצע ע"י גוף שלא היה מעורב בתיקון הרכב. במשרד התחבורה לא מונעים כיום מצב אבסורדי שבו 'הגוף הבודק' הוא זה שפוסל את הרכב, מתקן אותו במוסך שלו (תמורת תשלום נאות כמובן), ולאחר מכן מנפיק גם אישור המעיד שהעבודה שלו-עצמו היא תקינה. כמובן שכל התהליך הזה אינו אתי, הוא כרוך בהוצאות גדולות, ובמקרים מסוימים האישור אינו מעיד בהכרח שהרכב תוקן כהלכה והוא בטיחותי לנסיעה. מכיוון שכך, במוסך הנטר החליטו לעבוד עם הטכניון , שמשמש כמעבדה מוסמכת של משרד התחבורה, לצורך הבדיקות הללו.
במהלך הבדיקה הסופית מאומתות הבדיקות הממוחשבות שבוצעו קודם לכן, מידות הרכב נבדקות בקפדנות, וכן נעשית בדיקה ויזואלית מקיפה על מנת לוודא שהעבודה נעשתה כהלכה, בהתאם לכל כללי המקצוע. הכוונה היא לבדיקה מקיפה וקפדנית ביותר לכל הרכב (גם לחלקים שלא תוקנו בתאונה הנוכחית), תוך אימות שלא נשכח אף שלב במהלך התיקון המורכב ושאין בעיות אחרות הקשורות לתפקודו הבטיחותי של הרכב. המטרה היא להבטיח שהרכב יחזור ברמה הבטיחותית הגבוהה ביותר לכביש.

המוסכים מעדיפים בדיקה ושירות איכותיים
מרבית המוסכים הגדולים באזור כבר עוברים בחודשים האחרונים לאמץ את מערך התיקון והבדיקה הקפדניים שמציע מערך העבודה המתקדם. הללו מכירים בכך שמערך איכותי מבטיח להם שבעל הרכב יהיה מרוצה מהתיקון, הוא ידע שהרכב תוקן ונבדק כהלכה (בהתאם לדרישות החוק), עם מיעוט תלונות ותיקונים חוזרים (שכרוכים בזמן, כסף ואובדן לקוחות), והעיקר: שהרכב יצא ברמה הבטיחותית הגבוהה ביותר בחזרה לכביש.


 

מוסך הנטר, המומחים ליישור שלדות
וכיוון זוויות היגוי
מקלף 30, צ'ק פוסט, חיפה

טלפון 04-8419656למפת הגעה לחץ כאן

 

 

 

  

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
+ שלח משוב
[חזור למעלה]

מוסך הנטר, מקלף 30 חיפה, טלפון  8419656- 04

לייבסיטי - בניית אתרים