הנחיות משרד התחבורה למוסכים ולשמאים  |  הבדיקות המבוצעות לפי תקנה 309  |  פסיקות בנושא ירידת ערך הרכב  |  דגשים ביישור שלדת רכב  |  הנחיות משרד התחבורה לתיקון שלדת מרכב  |  שחיקת הצמיג וכוון זוויות ההיגוי  |  זוויות ההיגוי ברכב  |  בדיקה ויישור של שלדת הרכב  |  


 

    בדיקת השלדה ויישור
  השלדה לפי נתוני היצרן


הנחיות משרד התחבורה באשר לתיקון שלדת מרכב
 
 

האם מותר להרכיב רכב שניזוק בתאונה מחלקי המרכב של רכב אחר?

 
באגף הרכב של משרד התחבורה פרסמו  'הנחיה מקצועית' באשר לתיקון כלי רכב באמצעות רכבים אחרים שנשלחו לפירוק.
 
באגף המקצועי החליטו לספק אחת ולתמיד מענה לשאלה שהציקה לפחחים , לשמאים וללקוחות רבים, ואשר עוסקת בהיבטים הקשורים לתיקון של רכב שניזוק בתאונה, לרוב בתאונה קשה. במקרים אלו הפחחים מחברים שלדת מרכב משני חלקים מושלמים, וכך הופכים אותה ליחידת מרכב אחת. במילים אחרות: לוקחים שני רכבים שכל אחד מהם נפגע באזור אחר, חותכים את החלקים התקינים של שני כלי הרכב, מחברים אותם יחדיו, וכך 'נוצר' רכב חדש שהוא יצור כלאיים של שני כלי רכב שנפגעו בתאונה. כמובן שכלי רכב זה נושא את מספר השלדה והזהות של הרכב שחזיתו לא נפגעה.
 
תרעומת רבה שוררת באגף הרכב של משרד התחבורה כנגד התופעה הנ"ל, כאשר 'במבוא להנחיה המקצועית' מציינים אנשי משרד התחבורה כי 'שיטת תיקון כזו רווחת במפעלים לתיקון מרכבים, כאשר התיקון לא מבוצע עפ"י הנחיות היצרן, ולעתים גם שלא במיומנות מקצועית הולמת'. בכדי להתמודד עם התופעה, במשרד בחנו בתקופה האחרונה את הסוגיה הנ"ל , כלבסוף הוחלט לקבוע כללים מנחים שלפיהם ניתן יהיה לתקן רכב באמצעות חיבור משני חלקים, כללים שיתנו מענה הן בהיבט המקצועי והן בהיבט הבטיחותי.

יישור שלדות ברכב המודרני
יום עיון מיוחד במוסך הנטר בחיפה
 
דגמי הרכב החדשים מתוכננים ונבנים בצורה מדוייקת מאוד. לכל רכיב ורכיב יש חשיבות, וכל החלקים חייבים לפעול בצורה אינטגרטיבית מלאה על מנת שהרכב ייסע כהלכה על הכביש.
הבעיה מתחילה בעת שהרכב נפגע בתאונה, והאיזון העדין שקיים בין כל החלקים מופר. כל זמן שמדובר בחלק 'חיצוני' הבעיה היא פחות חמורה, כשהיא באה לידי ביטוי במראה הויזואלי או בהשפעה על נוחות הנסיעה. אולם מנגד, כשמדובר בשלדת הרכב, העניינים מסתבכים.
במקרה זה הפגיעה אינה גלויה לעין הנהג, ולעיתים גם לא לזו של שמאי הרכב שבה לבדוק את הרכב ולאשר בתום העבודה את תיקונו. נקדים ונאמר שפגיעה בשלדת הרכב עלולה להוות סיכון בטיחותי חמור לנוסעי הרכב. השילוב שקיים ברכב המודרני בין מהירויות גבוהות, פניות חדות ובלימות פתע , ביחד עם חיישנים שעלולים לספק אינפורמציה שגויה, כל אלה עשוי לגרום להתנהגות בלתי צפויה של הרכב, ואף לאובדן השליטה של הנהג ברכב. במילים אחרות: שלדה עקומה יכולה לגרום להיגוי 'לא צפוי', לבלימה מסוכנת, ואף להתהפכות הרכב.
מכיוון שכך, חשוב מאוד לוודא ששלדת הרכב יושרה כהלכה לאחר תיקון התאונה, כשפעולות הבדיקה והיישור חייבות להיעשות באמצעות מערכות ממוחשבות - תוך השוואה לנתוני יצרן הרכב.

שלדת הרכב: להגיע קרוב לנתוני היצרן
יצרן הרכב מספק לנקודות הנמצאות בשלדת הרכב נתוני מיקום, כשלכל נקודה ונקודה יש מיקום בציר האורך, הרוחב והגובה. מטרת יישור השלדה היא להגיע קרוב ככל האפשר לנתוני היצרן, בכל הנקודות, וזאת בכדי להבטיח את בטיחות הנסיעה.
 
מערכת ליישור ובדיקת השלדה
 
המצב הנוכחי בישראל בנושא הבדיקה ויישור השלדות מדדה אי שם מאחור, הרחק מהרמה הטכנולוגית שנהוגה באירופה. שיטות הבדיקה של השמאי היו ונותרו כפי שהיו לפני 20 שנה, כלומר שהשמאי אינו מנצל את הטכנולוגיה הזמינה לצורך בדיקה מדויקת של הנזק שנקבע לרכב.
המשמעות היא שהשמאי שבודק את הרכב ניזון ממראה עיניים בלבד, ולעיתים נעזר בבדיקה פשוטה נוספת לצורך אימות, אולם הללו אינם מספיקים וזאת משום שהפגיעה אינה תמיד גלויה לעין. גם מדידה באמצעים מכניים (מטר, סרגל עוקצים, הורדת אנכים וכו') אינה תמיד מדויקת, מה גם שלרוב היא אינה אפשרית בתנאי המקום (עקב מגבלות פיזיות, היעדר מכשור וכו').
 
בדיקה ויישור של שלדת הרכב

במוסך הנטר יש מתקן בדיקה ייחודי
לבדיקה ויישור של שלדת הרכב.

הבדיקה מבוצעת באמצעות מערכת לייזר ממוחשבת שבאמצעותה נבדקות מידות השלדה ברכב, תוך השוואה של כל נקודה ונקודה להוראות היצרן (אורך, רוחב וגובה)

מאגר הנתונים הממוחשב כולל את כל
דגמי הרכב ומתעדכן כל הזמן!

יישור השלדה מבוצע באמצעות מערכת בוכנות
רבת-עוצמה, בשילוב עם המערכת הממוחשבת,
וזאת עד ליישור שלדת הרכב.

לפרטים: מוסך הנטר טל: 04-8419656

 


 
יום עיון מיוחד לשמאים ולבעלי מוסכים
 
במוסך הנטר שנמצא במבואות העיר חיפה החליטו לשנות את הסטנדרטים שקשורים לבדיקת ותיקון כלי הרכב. לצורך כך, בעלי המוסך הביאו מומחים מחברת  CAR-O-LINERמשבדיה, וזאת על מנת שהללו יציגו לשמאי הרכב המקומיים, לבעלי מוסכים וכן לאנשי מקצוע נוספים בענף כיצד ניתן לבדוק ולתקן את כלי הרכב המודרניים ברמה השונה לחלוטין מזו הנהוגה כיום בשוק הישראלי.
בניגוד למצב בארץ, תיקון התאונות במדינות מערב אירופה נעשה ברמה הגבוהה משמעותית מזו הנהוגה בישראל. תיקון התאונה מתחיל אומנם בחוות הדעת של השמאי, אולם זו נקבעת רק לאחר שנעשית בדיקת שלדה באמצעות מערכת לייזר ממוחשבת, ובהשוואה לנתוני היצרן. עלות התיקון נקבעת בהתאם לגודל העיוות או הכיפוף, כאשר גם במקרה זה מסייעת הדמיה ממוחשבת 'שממפה' את העיוות - ולפיה נקבע התשלום שיינתן למוסך המתקן. הפעולה הזאת חשובה מאוד במספר מישורים. הראשון שבהם הוא 'כימות' הפגיעה בשלדה ומאפייניה, השני הוא בסיוע לשמאי בזיהוי החלקים אותם יש לישר או להחליף, והשלישי הוא בתכנון וביצוע של פעולת התיקון האיכותית שאמורה להחזיר את הרכב במצב בטוח לכביש. איש המקצוע במוסך יכול להעביר לשמאי את כל המידע הזה במייל, בצרוף הדיאגנוזה הממוחשבת הראשונית (לפני התיקון), ואף בצרוף של תמונות שנעשו לאזור הפגיעה רכב. בדרך זו השמאי יכול לאשר מיידית את העבודה, ממשרדו הממוזג, תוך חיסכון ניכר בזמן, בנסיעות ובהוצאות כספיות.
אנשי CAR-O-LINER מציינים שכל ניסיון להונות את המערכת הממוחשבת נתקל מייד בחסימה. המחשב בודק כל נקודה (ציר אורך, רוחב וגובה) 3 פעמים בשניה, ונסיון אנושי 'לשחק' עם המדידה לא יצליח. גם 'שינויים' אחרים הקשורים להחלפת מספר רכב, תאריך הבדיקה, שינוי בדיקות קודמות וכו' – הללו לא יצלחו ותהליך העבודה יחסם.
 
פעולת היישור – עבודה עם ציוד ייעודי – בתמיכה ממוחשבת
 
פחח טוב, ויהיה בעל מקצוע מיומן ככל שיהיה, לא יכול להוציא תחת ידיו רכב 'ישר' לחלוטין, שמידותיו תואמות להוראות היצרן, וזאת לאחר שהרכב תוקן לאחר תאונה קשה. העיגון של הרכב חייב להיות בנקודות המיועדות לכך, עם תפסנים וחבקים ייעודיים (בהתאם להנחיות יצרן הרכב הספציפי), וכך גם האביזרים המשמשים ליישור שלדת הרכב. תמו הימים בהם מבצעים את המתיחה באמצעות קשירה לעמוד או לנקודות עיגון שנוצקו ברצפת המוסך, כשאיכות היישור ודיוקו הם בעיקר פרי עבודה ועבודה-חוזרת, בשיטת 'מצליח'.
בנקודה זו באות לעזרת איש המקצוע מיטב מערכות הממוחשבות וציוד העזר הנלווה. הריתום של הרכב נעשה בהתאם להוראות היצרן, בנקודות שתוכננו לכך ועם כלים שפותחו אך ורק למשימה זו. אמנון, מנהל מוסך מוקד-הרכב, טוען שהמערכת הממוחשבת מסייעת במידע רב, עם הסבר טכני, תאור הפעולה שצריכה להתבצע ואף מציגה תמונות של הנקודות עצמן (בכדי להקל על מלאכת הזיהוי ומהירות העבודה). גם הציוד הנלווה, שנרכש ע"י המוסך, משמש רבות לביצוע עבודה 'נקיה', כלומר עבודה שאינה מותירה את חותמה על חלקי הרכב והמרכב.
בנקודה זו כבר נדרשת המיומנות המקצועית של איש המוסך, אלא שהאחרונה מגובה כל הזמן בסיוע של מחשב. בתום כל שלב מתבצעת בדיקה ממוחשבת, ותהליך היישור ממשיך - עד שמגיעים למצב שבו מידות הרכב תואמות להוראות היצרן, עם סטיות 'מקובלות'. אנשי CAR-O-LINER טוענים שבאירופה מקובלת סטייה של עד 2 מילימטר לכל מטר, אם החמרה והקפדה מיוחדת על אזור המתלים הקדמיים והאחוריים. המשמעות היא שנדרשת מערכת יקרה שנדרשת על מנת שניתן יהיה להגיע לרמת דיוק שכזו, וזאת ביחד עם איש מקצוע מיומן.
 
בדיקה ואישור בתום העבודה
 
לשמאי ולבעל המוסך יש עפ"י החוק אחריות כוללת לתיקון הרכב. במקרה של פגיעה ברכב באזור שבין שני הסרנים (הווה אומר בין הגלגלים הקדמיים לאחוריים) השמאי והמוסך אף נדרשים להמציא אישור של מכון בדיקה, בהתאם לתקנה 309. בהתאם להוראות החוק חלה חובה לבצע בדיקת שלדה, אלא שחלק מהשמאים ובעלי המוסכים מתעלמים מכך. בכך הם מסכנים הן את עצמם (בכך שהם עוברים על החוק) ובעיקר את בעלי הרכבים שעשויים להשתמש ברכב לא בטיחותי לאחר מכן.
חשוב להדגיש שבתום תהליך בדיקת השלדה , ובהמשך לסדרת הבדיקות הנדרשות ע"י משרד התחבורה, הרכב עובר גם בדיקה וכוון של מערכת המתלים וההיגוי ('כוון פרונט'). על משימה זו אמון תאופיק, בעליו של מוסך הנטר. מדובר במערכת ממוחשבת נפרדת לחלוטין שבה אגורים נתוני זוויות ההיגוי של כל דגמי הרכב (כולל החדשים שבהם), ובו מתבצעת בדיקה שמטרתה לוודא שכל גלגלי הרכב 'יושבים על הכביש' בדיוק בהתאם להנחיות יצרן הרכב. הכוונה היא לזוויות של כל גלגל וגלגל, וכן להתאמה היחסית שבין הגלגל האינדיבידואלי לשאר גלגלי הרכב. כאן חושפים האם אחד מרכיבי המתלה או מרכיבי ההיגוי נפגע בתאונה, ונעשות כל הפעולות הדרושות (החלפה, יישור, או כוון )על מנת שכל נתוני הרכב יהיו בטווח שקבע היצרן, לדגם הספציפי.
לאחר מכן מבוצעת בדיקה ממוחשבת נוספת, הפעם של מערכת הבלמים. במוסך הנטר רכשו מערכת ממוחשבת של 'בוש', והיא מסייעת בזיהוי כל בעיה שקיימת במערכת הבלימה. המערכת מתוכנתת בהתאם לדרישות שנקבעו ע"י משרד התחבורה (במקביל לתקינה האירופאית).
בתום הבדיקות הממוחשבות מתחילה הבדיקה הסופית.
 
חשוב מאוד שהבדיקה תתבצע ע"י גוף שלא היה מעורב בתיקון הרכב. במשרד התחבורה לא מונעים כיום מצב אבסורדי שבו 'הגוף הבודק' הוא זה שפוסל את הרכב, מתקן אותו במוסך שלו (תמורת תשלום נאות כמובן), ולאחר מכן מנפיק גם אישור המעיד שהעבודה שלו-עצמו היא תקינה. כמובן שכל התהליך הזה אינו אתי, הוא כרוך בהוצאות גדולות, ובמקרים מסוימים האישור אינו מעיד בהכרח שהרכב תוקן כהלכה והוא בטיחותי לנסיעה. מכיוון שכך, במוסך הנטר החליטו לעבוד עם הטכניון , שמשמש כמעבדה מוסמכת של משרד התחבורה, לצורך הבדיקות הללו.
במהלך הבדיקה הסופית מאומתות הבדיקות הממוחשבות שבוצעו קודם לכן, מידות הרכב נבדקות בקפדנות, וכן נעשית בדיקה ויזואלית מקיפה על מנת לוודא שהעבודה נעשתה כהלכה, בהתאם לכל כללי המקצוע. הכוונה היא לבדיקה מקיפה וקפדנית ביותר לכל הרכב (גם לחלקים שלא תוקנו בתאונה הנוכחית), תוך אימות שלא נשכח אף שלב במהלך התיקון המורכב ושאין בעיות אחרות הקשורות לתפקודו הבטיחותי של הרכב. המטרה היא להבטיח שהרכב יחזור ברמה הבטיחותית הגבוהה ביותר לכביש.

המוסכים מעדיפים בדיקה ושירות איכותיים
מרבית המוסכים הגדולים באזור כבר עוברים בחודשים האחרונים לאמץ את מערך התיקון והבדיקה הקפדניים שמציע מערך העבודה המתקדם. הללו מכירים בכך שמערך איכותי מבטיח להם שבעל הרכב יהיה מרוצה מהתיקון, הוא ידע שהרכב תוקן ונבדק כהלכה (בהתאם לדרישות החוק), עם מיעוט תלונות ותיקונים חוזרים (שכרוכים בזמן, כסף ואובדן לקוחות), והעיקר: שהרכב יצא ברמה הבטיחותית הגבוהה ביותר בחזרה לכביש.


 

מוסך הנטר, המומחים ליישור שלדות
וכיוון זוויות היגוי
מקלף 30, צ'ק פוסט, חיפה

טלפון 04-8419656למפת הגעה לחץ כאן

 

 
הפעולות במוסך (ציטוט מתוך ההנחיה המקצועית)
 
  1. תנאי יסודי לפיו ינתן לתקן מרכב באופן של חיבור משני חלקי מרכב נפרדים ומושלמים ליחידת מרכב אחת מותנה בקבלת אישור יצרן הרכב בכתב   המתיר לבצע תיקון כזה בהתייחס לתוצר ולדגם הרכב המיועד לתיקון.
  2. באין אישור יצרן, אין לבצע תיקון באופן כנזכר לעיל.
  3. במידה וקיים אישור יצרן, הרכב יתוקן בהתאם להוראותיו ובכל מקרה נקודות החיבור יהיו בנקודות החיבור המקוריות שנקבעו ע"י יצרן הרכב בעת ייצורו.
  4. לאחר התיקון תבוצע בדיקה במעבדה מוסמכת המאושרת ע"י אגף הרכב (הטכניון או מכון התקנים) שתתייחס לבדיקה בשני היבטים:
א.      בדיקה מטלורגית שתצביע על טיב הריתוכים וינתן אישור על כך.
ב.      בדיקה של עמידת הרכב במידות עפ"י הוראות היצרן, בכפוף למפרט שנקבע, ויינתן אישור על כך.
 
הפעולות שיבצעו שמאי הרכב
 
  1. שמאי הרכב לא ייתן הנחיות לתיקון רכב באופן של חיבורו משני חלקי מרכב נפרדים ומושלמים ליחידת מרכב אחת ולא יאשר תיקון כזה גם בדיעבד (בהיעדר אישור יצרן המתיר לבצע תיקון באופן כזה לתוצר ודגם הרכב המיועד לתיקון).
  2. במידה וקיים אישור יצרן לתיקון באופן הנזכר לעיל, יצרף השמאי לחוות הדעת גם את המסמכים כמפורט בחלק ב' למסמך זה (אישור יצרן ואישור מעבדה מוסמכת).
 
האחריות על ביצוע התיקון
 
האחריות לביצוע התיקון עפ"י 'ההנחיה המקצועית' חלה על המנהל המקצועי במפעל לתיקון מרכבים ועל שמאי הרכ, כל אחד בתחום עיסוקו, ועליהם להנחות את העובדים הכפופים להם לפעול בהתאם.
על ההנחיה המקצועית חתום מר שמעון אברהם, ראש תחום שירותי תחזוקה במשרד התחבורה. ההנחיה הזאת הועברה, כאמור, לידיעתם של כל שמאי הרכב, וכן לידיעתם של כל המפעלים המורשים לתיקון מרכבים ברחבי הארץ.
 
 
 
ההנחיה החדשה הייתה אמורה לשים אחת ולתמיד קץ לדילמה של האם מותר או אסור לחבר שלדת מרכב משני חלקים – ליחידת מרכב אחת. לצערנו, לא יצאנו נשכרים מההנחיה
הנ"ל, וזאת מאחר והיא איננה עונה על הרבה מאוד שאלות, שמרביתן טכניות במהותן.
כך, לדוגמא:
  1. בתיקונים רבים מאוד מתבצעת פעולת 'חיבור שלדת מרכב משני חלקים מושלמים ליחידת מרכב אחת'. הדבר נכון במיוחד בעת שמפרקים כלי רכב שעברו תאונות, כלי רכב שנמכרו לחלפים וכו'. בנקודה זאת לא ברור אילו חלקים מותר להחליף ואלו חלקים אסור להחליף, האם הכוונה היא רק לחיבור מחדש של שני כלי רכב (לרכב אחד) באזור שבין הגלגלים (ע"י חיתוך וחיבור של הרכב לרוחבו) , או שמא הכוונה היא לאיסור גורף בשימוש בחלקיו של רכב אחר (איסור שאיננו בר יישום).  
  2. ברור לכל שאף יצרן רכב (ובוודאי שלא היבואן), איש מהם לא יעניק אישור בכתב (ועל אחת כמה וכמה הוראות ביצוע המלוות בתרשימים) לביצוע פעולות מורכבות של חיתוך וחיבור שלדות מחדש. ניתן היה, לפיכך, לרשום את ההנחיה כאיסור גורף.
  3. ההנחיה החדשה , במידה ותיושם הלכה למעשה בשטח, מעוררת את השאלה האם עדיף 'לתקן' רכב שנפגע בצורה קשה (בחלקו האחורי, לדוגמא), מאשר להחליפו בחלק תואם שנלקח מרכב אחר? מניסיוננו הרב עולה שבמקרים רבים עדיף להחליף את החלק הפגום בחלק שנלקח מרכב אחר, ולא לנסות למתוח, ליישר ולכוון את חלקי הפלדה שהתעקמו. החלק שהתעקם (בצורה קשה) לעולם לא יחזור היטב למקומו, והנסיעה ברכב עלולה להיות מסוכנת שבעתיים !!!.
  4. רק שמאי הרכב יכולים לאכוף את ההנחיה החדשה. לשמאים יש מידה לא מבוטלת של ניגוד אינטרסים (שנובע מהרצון להפחית עלויות), וחשוב לציין שהם אינם מגישים את חוות דעתם בחלק נכבד מהתאונות הקשות (שבהן הרכבים נמכרים ע"י חברות הביטוח למגרשים שעיסוקם בכך, ומשוקמים לאחר מכן.
 
אלו הם, כאמור, רק חלק קטן מהדילמות שמציבות ההנחיה החדשה.


מוסך הנטר, המומחים ליישור שלדות
וכיוון זוויות היגוי
מקלף 30, צ'ק פוסט, חיפה

טלפון 04-8419656למפת הגעה לחץ כאן
 
 

 

 

 

 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
+ שלח משוב
 

[חזור למעלה]

מוסך הנטר, מקלף 30 חיפה, טלפון  8419656- 04

לייבסיטי - בניית אתרים